|
|
|
|
Rada Powiatu II
KADENCJA Interpelacje i zapytania Radnych
|
|
INTERPELACJE I ZAPYTANIA ZGŁOSZONE PRZEZ RADNYCH PODCZAS OBRAD XLVI SESJI RADY POWIATU W STARACHOWICACH W DNIU 28 GRUDNIA 2005 ROKU
W dniu 28 grudnia 2005r. podczas obrad XLVI sesji Rady Powiatu w Starachowicach w ramach punktu porządku obrad dotyczącego interpelacji i zapytań radnych głos zabrali:
1. Radny Cezary Berak :
a) zwrócił się z pytaniem do Zarządu Powiatu jak przedstawia się nauczanie języków obcych w szkołach podległych Powiatowi, biorąc pod uwagę niżej wymienione czynniki:
- ilość uczniów uczestniczących w zajęciach,
- kwalifikacje nauczycieli uczących języków obcych,
- posiadane przez szkoły potrzebne pomoce naukowe.
b) zapytał czy w powiatowym Oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Starachowicach była przeprowadzona kontrola przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, jeśli tak to jakie były jej wyniki. Jak wynikało z wypowiedzi Radnego w miesiącu listopadzie były przeprowadzane kontrole w wybranych biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w trakcie, których stwierdzono min. nieprawidłowości dotyczące: zatrudniania pracowników w soboty i niedziele, niezachowania pięciodniowego tygodnia pracy, nie zapewnienia pracownikom przysługującego czasu odpoczynku.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest instytucją rządową utworzoną do wspierania działań służących rozwojowi rolnictwa i obszarów wiejskich. Nadzór nad Agencją sprawuje minister właściwy do rozwoju wsi, a w zakresie gospodarki finansowej i gospodarowania środkami, minister właściwy do spraw finansów publicznych.
Agencja działa na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 1994 Nr 1 poz. 2) oraz statutu nadanego przez Prezesa Rady Ministrów poprzez Centralną Agencję - Oddziały Regionalne i Biura Powiatowe.
Jako samodzielna jednostka państwowa nie podlega Staroście. Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska jedynie współpracuje w zakresie wspólnych działań podejmowanych na rzecz rozwoju rolnictwa.
Biorąc powyższe pod uwagę, sprawę dot. zatrudniania pracowników w soboty
i niedziele, należy kierować do Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach ul. Warszawska 430.
c) przypominając, że do końca grudnia 2005 roku jest czas na konsultacje dotyczące Strategii Rozwoju Turystyki Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2014 zwrócił się z pytaniem do Zarządu Powiatu czy przeprowadził takie konsultacje oraz jakie „wartości” Powiatu starachowickiego są zawarte w tej Strategii.
W miesiącu wrześniu i październiku 2005r. z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach,
z udziałem ekspertów Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki w Warszawie, zorganizowane zostały warsztaty tematyczne poświęcone budowie założeń do strategii rozwoju turystyki w Województwie Świętokrzyskim. Do udziału w/w warsztatach zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich samorządów gminnych i powiatowych naszego Województwa oraz organizacji i instytucji z branży turystycznej. Powiat Starachowicki wystąpił z prośbą o uczestnictwo w tych warsztatach do gmin naszego Powiatu oraz organizacji pozarządowych działających w branży turystycznej (oddziały PTTK, ZHP, ZHR, Muzeum, Stowarzyszenia). W zajęciach warsztatowych uczestniczyło ośmiu przedstawicieli wymienionych wyżej środowisk z terenu naszego Powiatu. Udział tych przedstawicieli dał możliwość aktywnej formy konsultacji społecznej mieszkańcom naszego Powiatu.
W celu uzyskania szerszej opinii w tym zakresie, tekst projektu strategii jest zamieszczony na stronie ROT-u (www.rot.swietokrzyskie.pl) oraz na stronie turystycznej Powiatu (www.starachowice.turystyka.pl).
Uwagi do projektu można zgłaszać do ROT-u, bądź do Wydziału Kultury, Promocji
i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Starachowicach w formie pisemnej
lub elektronicznej. Uwagi, które już zostały opracowane w Wydziale Kultury, Promocji i Rozwoju Powiatu oraz inne zgłoszone przez środowiska zostaną przekazane do ROT oraz Samorządu Województwa w celu ich ewentualnego uwzględnienia.
Nadmienić należy, że dokument ten zostanie ostatecznie przyjęty uchwałą Sejmiku Samorządowego Województwa Świętokrzyskiego w miesiącu styczniu bądź lutym 2006 r
d) zawrócił się z pytaniem do Zarządu Powiatu czy w budżecie Powiatu na 2006 rok jest zabezpieczona kwota na wynagrodzenia dla nauczycieli za sprawdzanie pisemnych prac maturalnych w roku 2006?.
Zgodnie z pismem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu: - z dnia 10 listopada 2004 roku koszty przygotowania materiałów egzaminacyjnych, ich dystrybucji, pracy zespołów egzaminacyjnych zewnętrznych, poprawiania prac maturalnych itp. były przewidziane
w planach budżetowych Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych na rok 2005,
- z dnia 22 grudnia 2004 roku organizatorem egzaminu jest Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne i one ponoszą główne koszty związane z przygotowaniem i przeprowadzaniem egzaminu maturalnego. W związku z brakiem dodatkowych informacji, w świetle w/w pisma w budżecie Powiatu na 2006 rok nie została zabezpieczona kwota na wynagrodzenia dla nauczycieli za sprawdzanie pisemnych prac maturalnych w roku 2006.
e) zapytał czy PZOZ może prowadzić działalność gospodarczą? oraz czy osoby z prywatnym ubezpieczeniem będą „omijać kolejki pacjentów”?. Z wypowiedzi Radnego C. Beraka wynikało, że Towarzystwa Ubezpieczeń wprowadziły na rynek prywatne ubezpieczenia zdrowotne, obejmujące zarówno usługi ambulatoryjne jak i leczenie szpitale, w zależności od wysokości polisy (od 44,00zł do 270,00zł.).
Zgodnie z Uchwałą Nr XXXV/288/05 z 17-03-2005 Rady Powiatu zatwierdzającą zmiany w Statucie PZOZ w Starachowicach, PZOZ może prowadzić działalność gospodarczą, zgodnie z §7 Statutu, który brzmi:
1) Zakład może prowadzić działalność gospodarczą inną, niż udzielanie świadczeń zdrowotnych pod warunkiem, że nie ograniczy ona dostępności do świadczeń zdrowotnych. Zyski z prowadzenia działalności gospodarczej będą w całości stanowiły dochód Zakładu z przeznaczeniem na realizację działalności statutowej.
2) Koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz straty nie mogą być pokrywane ze środków pochodzących z umowy o udzielanie publicznego zamówienia na świadczenia zdrowotne.”
natomiast w Rozdziale IV – Gospodarka finansowa Zakładu, w §16 ust 1 pkt. 4 jest zapis, że Zakład może uzyskać środki finansowe:
„ 4) z działalności gospodarczej z zastrzeżeniem §7 polegającej na:
a) wydzierżawieniu obiektów Zakładu,
b) sprzedaży usług gospodarczych,
c) świadczeń usług hotelowo – noclegowych.”
Do dnia dzisiejszego, nie otrzymaliśmy propozycji z Towarzystw Ubezpieczeń na wykonywanie odpłatnie świadczeń zdrowotnych, dla osób ubezpieczonych w tych Towarzystwach.
2. Wiceprzewodniczący Rady Marek Roguski zwrócił się do Zarządu Powiatu z prośbą o podjęcie działań – wspólnie z gminą Starachowice- zmierzających do remontu chodnika przy ul. Szkolnej w Starachowicach. Pan Marek Roguski podkreślił, iż jest to ulica powiatowa o znacznym natężeniu ruchu, przy której zlokalizowane są szkoły oraz kompleks sportowy „Stadion”.
W odpowiedzi na zapytanie zgłoszone na XLVI Sesji Rady Powiatu w dniu 28 grudnia 2005r. uprzejmie informuję, że rozpoczęcie remontu chodników przy ul. Szkolnej w Starachowicach jest możliwe w roku 2006.
W miesiącu listopadzie 2005r. otrzymaliśmy pismo od Prezydenta Miasta p. Sylwestra Kwietnia z propozycją współfinansowania remontu chodnika przy w/w ulicy przez Gminę Starachowice w wysokości 50% kosztów ogólnych. W odpowiedzi na powyższą propozycję, Zarząd Dróg Powiatowych zaproponował przeprowadzenie remontu etapami oraz zwrócił się z wnioskiem o dokonanie przeglądu chodników przy udziale przedstawiciela Gminy Starachowice. Przegląd pozwoli ustalić odcinek do realizacji w I etapie. Po wyznaczeniu odcinka, zostanie wykonany przedmiar robót i kosztorys inwestorski, określający koszty realizacji powyższego zadania. Wykonany kosztorys wskaże jaką kwotę Gmina Starachowice powinna zabezpieczyć w swoim budżecie na partycypację w realizacji w/w przedsięwzięcia.
Realizacja zadania może rozpocząć się z chwilą zapewnienia udziału w finansowaniu remontu przez Gminę Starachowice oraz zawarcia stosownego porozumienia w tej sprawie miedzy stronami.
Starosta Starachowicki Andrzej Maciąg podczas obrad XLVI sesji zapewnił wszystkich radnych składających zapytania i interpelacje, że uzyskają odpowiedź na piśmie.
Data wprowadzenia: 2006-01-06 1500 Data upublicznienia: 2006-01-06 Art. czytany: 2177 razy
|
|
Wiadomość wprowadził: Mirosław Seweryn
|
» Pokaż rejestr zmian dla danej wiadomości
|
|
|
|