INTERPELACJE I ZAPYTANIA ZGŁOSZONE PRZEZ RADNYCH PODCZAS OBRAD XLIV SESJI RADY POWIATU W STARACHOWICACH W DNIU 27 PAŹDZIERNIKA 2005 ROKU

2006-01-06 1354
Art. czytany: 3019 razy

W dniu 27 października 2005r. podczas obrad XLIV sesji Rady Powiatu w Starachowicach w ramach punktu porządku obrad dotyczącego interpelacji i zapytań radnych głos zabrali:

Radny Cezary Berak:
1. Zapytał czy w 2005 roku będą zrealizowane światła na skrzyżowaniu dróg przy Gimnazjum Nr 1 w Starachowicach.
W odpowiedzi na zapytanie, zgłoszone na XLV Sesji Rady Powiatu w dniu 27 października 2005r., uprzejmie informuję: w miesiącu sierpniu b.r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Kielcach wystąpiła o uzgodnienie dokumentacji sygnalizacji świetlnej do Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Starachowicach - dokumentacja została uzgodniona pozytywnie.
W chwili obecnej trwają procedury administracyjne związane z uzyskaniem przez GDDKiA decyzji -pozwolenie na budowę.
Według informacji uzyskanych w kieleckim oddziale GDDKiA , po uzyskaniu decyzji - pozwolenie na budowę, ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie powyższego zadania, natomiast zakończenie realizacji jest zaplanowane do końca sierpnia 2006r.


2. Zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu o zastanowienie się nad tym czy nie byłoby lepiej gdyby Wydział Zdrowia i Rehabilitacji Zawodowej Starostwa Powiatowego został umieszczony w nowej siedzibie Starostwa nie na trzecim lecz na drugim piętrze. Radny Cezary Berak stwierdził, iż byłoby to udogodnienie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich czy o kulach które będą odwiedzać ten wydział.

Na pytanie dotyczące zmiany usytuowania Wydziału Zdrowia i Rehabilitacji Zawodowej w nowej siedzibie Starostwa, odpowiedź została udzielona Panu w trakcie obrad sesji.

3. Zapytał czy w związku z tym że Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkurs na program profilaktyczny, którego celem jest skoordynowanie opieki dla dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa któryś z zespołów specjalistów z Powiatu starachowickiego wystąpił, aby otrzymać takie środki z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z informacji uzyskanej od Dyrektora PZOZ na Pana zapytanie dotyczące programu profilaktycznego, którego celem jest skoordynowanie opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, na który został ogłoszony konkurs przez Narodowy Fundusz Zdrowia, informuje iż taki program nie może być realizowany w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Program ten jest skierowany do poradni zatrudniających psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, logopedów oraz instruktorów terapii zajęciowej.
Radny Bronisław Paluch przypomniał, iż na poprzedniej sesji poruszył kwestię jak najpilniejszego utworzenia oddziału chirurgii małoinwazyjnej w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej oraz że otrzymał wówczas od Wicestarosty Mariana Mroza odpowiedź, że takiego oddziału nie da się utworzyć. Odnosząc się do tej kwestii radny poinformował, że zapoznał się w międzyczasie ze strukturą organizacyjną szpitala Świętego Łukasza w Końskich i stwierdził, że utworzono tam oddział dziecięcy z pododdziałem rehabilitacji dziecięcej oraz że jest tam także oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem diabetologicznym, chirurgiczny z pododdziałem urologii. Radny podkreślił, w związku z powyższym, że jego zdaniem można również utworzyć oddział chirurgii małoinwazyjnej w PZOZ w Starachowicach i że trzeba tylko dołożyć do tego więcej starań. Radny nadmienił również o tym, że Dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w tej sprawie przekazał mu informację, iż na oddziale chirurgicznym są nadwykonania ale zdaniem radnego złe jest przedstawianie problemu utworzenia pododdziału w taki sposób. Dodał, iż trzeba żądać więcej pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia, a nie mówić, że są nadwykonania i że nie można nic zrobić. W związku z tym Radny Bronisław zapytał: ,,czy rzeczywiście należy czekać na oddanie nowego obiektu szpitala aby utworzyć oddział oraz czy zostanie zaprzepaszczona konkretna szansa jaką jest utworzenie oddziału chirurgii małoinwazyjnej’’.

Radny Marek Roguski zawnioskował o wyjaśnienie, dlaczego nie zostało zawarte porozumienie pomiędzy gminą Starachowice, a powiatem Starachowickim w sprawie odśnieżenia dróg na terenie miasta Starachowice.
W odpowiedzi na zapytanie, zgłoszone na XLV Sesji Rady Powiatu w dniu 27 października 2005r., uprzejmie informuję, że zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Starachowice, a Powiatem Starachowickim w sprawie zimowego utrzymania dróg na terenie miasta Starachowice w chwili obecnej jest niemożliwe, ponieważ zarówno Gmina Starachowice, jak i Powiat Starachowicki, posiadąjąjuż podpisane umowy z Wykonawcami na realizacje powyższych robót.
W wyniku rozstrzygniętych przetargów w 2004 roku, wyłonieni zostali Wykonawcy do świadczenia usług przy zimowym utrzymaniu dróg gminnych i powiatowych na lata 2004 - 2007.
Biorąc pod uwagę powyższe, zawarcie porozumienia w sprawie zimowego utrzymania dróg w m. Starachowice nastąpić może dopiero w roku 2007 przy ogłaszaniu ponownych przetargów na zimowe utrzymanie dróg.


W trakcie obrad sesji odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania udzielili:

1. Starosta Andrzej Maciąg odpowiadając na zapytanie Radnego Cezarego Beraka dotyczące zainstalowania świateł na skrzyżowaniu dróg przy Gimnazjum Nr 1 w Starachowicach poinformował, iż temat poruszony przez Radnego był także omawiany na spotkaniu Zarządu Powiatu z Zarządem firmy „MAN”. Starosta stwierdził, iż zależy zmienić podejście i koncepcję przebudowy drogi Nr 42, gdyż przy założeniu, że ma być to droga dwupasmowa to „na tę drogę szybko się nie doczekamy”. Zdaniem Starosty rozwiązanie, które Zarząd Powiatu zamierza zaproponować będzie lepsze tzn. przebudowa skrzyżowania, budowa dodatkowego pasa tak, aby dojeżdżające tiry do Starachowic miały ułatwiony dojazd. Starosta Andrzej Maciąg poinformował, iż spotkanie odnośnie drogi Nr 42 odbędzie się wspólnie z Prezydentem Starachowic jeszcze w roku bieżącym. Starosta dodał, iż sprawa oświetlenia na skrzyżowaniu dróg przy Gimnazjum Nr 1 wymaga wystąpienia do zarządcy tej drogi. Odnosząc się do interpelacji dotyczącej lokalizacji Wydziału Zdrowia i Rehabilitacji Zawodowej w nowej siedzibie Starostwa poinformował, iż wielokrotnie było analizowane usytuowanie wszystkich Wydziałów Starostwa. Dodał, iż wbrew krążącym opiniom nie jest to pałac, jest tam stosunkowo ciasno zakładając, że mają tam być zlokalizowane wszystkie wydziały Starostwa. W toku dalszej wypowiedzi stwierdził, iż przydzielając każdy wydział do poszczególnych pięter i pokoi kierowano się przede wszystkim dobrem interesantów. Poinformował, że Wydział Geodezji oraz Wydział Komunikacji i Dróg zostały usytuowane na parterze, gdyż do tych wydziałów przychodzi najwięcej interesantów. Starosta Andrzej Maciąg odnosząc się do usytuowania Wydziału Zdrowia i Rehabilitacji stwierdził, iż w tym Wydziale sprawy załatwiają nie tyle osoby niepełnosprawne co osoby, które zatrudniają osoby niepełnosprawne. Dodał, że w nowej siedzibie Starostwa przewidziane są odpowiednie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych czyli winda oraz podjazdy.

2. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Leszek Śmigas poinformował, iż w roku bieżącym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała projekt wykonania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Kieleckiej, Al. Wyzwolenia i ul. Radomskiej oraz Moniuszki w okolicach Gimnazjum Nr1. Dodał, iż ten projekt został pozytywnie uzgodniony przez Zarząd Dróg Powiatowych, Wydział Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Starachowicach oraz Urząd Miasta Starachowice. Dyrektor Leszek Śmigas wyjaśnił również, iż w chwili obecnej trwają procedury administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, natomiast planowane zakończenie prac wyznaczono na dzień 1 września 2006 roku.

3. Po udzielonej odpowiedzi Radny Cezary Brak poprosił Dyrektora ZDP Leszka Śmigasa, aby tę informację przekazał do wiadomości Dyrekcji Gimnazjum Nr 1. Jednocześnie w uzupełnieniu Radny zapytał czy na skrzyżowaniu przy Gimnazjum Nr 1 zamiast zainstalowania świateł nie lepszym rozwiązaniem byłoby zbudowanie ronda.

4. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Leszek Śmigas w odpowiedzi na powyższe stwierdził, iż takie rozwiązanie było sugerowane, jednakże Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest zarządcą tej drogi i Powiat nie ma wpływu na sposób rozwiązania ruchu na tym skrzyżowaniu. Zdaniem Dyrektora Leszka Śmigasa zainstalowanie świateł na skrzyżowaniu polepszy zarówno bezpieczeństwo dzieci jak i pojazdów, gdyż jest opracowane w dużo lepszym zakresie niż w okolicach stacji STATOIL.

5. Dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej Bolesław Dopierała ustosunkowując się do wystąpienia Radnego Bronisława Palucha stwierdził, iż zarzut Radnego kierowany pod jego adresem, że prywatyzacja Zakładu Opieki Zdrowotnej go nie interesuje nie jest prawdą. Dyrektor podkreślił, iż to on rozmawiał i nakłaniał poszczególnych radnych Rady Powiatu, aby w uchwale znalazły się odpowiednie zapisy zabezpieczające pod względem prawnym przekształcenie ZOZ dodając, że harmonogram nie wystarcza w tym względzie, gdyż nie jest żadnym dokumentem prawnym. Zdaniem Dyrektora B. Dopierały stosowny zapis musi znaleźć się w umowie spółki, dbając o żywotny interes PZOZ-u, aby Oddział Wewnętrzny o Profilu Gastrologicznym znalazł się w szpitalu. W tym miejscu Dyrektor PZOZ odnosząc się do kwestii utworzenia oddziału chirurgii małoinwazyjnej poinformował, iż działania w tym zakresie są prowadzone, jednakże nie będzie w tej chwili mówił co konkretnie robi w tej kwestii. Dodał, iż Oddział Chirurgii ma nadwykonania w kwocie 900 tys. zł. i jest uznawany jako czołowa Poradnia Endoskopowa w województwie. Dyrektor poinformował również, iż doktor Jamry posiada pełną dowolność wykonywania procedur tj. zabezpieczenie poradni w pielęgniarki, personel, sprzęt.. Dyrektor Bolesław Dopierała podkreślił, iż w tej chwili oddawana jest endoskopia w nowym szpitalu i należy tu połączyć tą organizację, która robiona jest w tej chwili, być może będzie to chirurgia jednego dnia’. Dyrektor dodał także, że podejmuje w tym zakresie działania, a doktor Jamry spotyka się z jego przychylnością.

6. Wicestarosta Marian Mróz stwierdził, iż Poradnia Endoskopii w nowym szpitalu będzie uruchomiona w roku bieżącym. Dodał, iż będzie to najnowocześniejsza Poradnia Endoskopii w województwie świętokrzyskim. Wicestarosta Marian Mróz poinformował również, iż na obradach Zarządu Powiatu podjęta została decyzja, aby od przyszłego roku uruchomić procedury urologiczne z tego względu, że wielu pacjentów w tym zakresie medycyny korzysta ze szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. Odnosząc się do utworzenia chirurgii małoinwazyjnej powiedział, iż oddział ten będzie realizowany w ramach Oddziału Chirurgii. Dodał również, że na Oddziale Chirurgii będzie możliwość wykonywania procedur medycznych chirurgii małoinwazyjnej jak i procedur urologicznych.

7. Radny Bronisław Paluch w uzupełnieniu wcześniejszej wypowiedzi zapytał Dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej Zofię Życińską oraz Zarząd Powiatu czy prawdą jest, że pracownicy ZOZ- u zbierali podpisy pod petycją mówiąca o tym, że nie zgadzają się na przeniesienie Oddziału Wewnętrznego o Profilu Gastrologicznym do PZOZ. Radny znaczył, iż dowiedział się o tym od pracowników Zakładu Opieki Zdrowotnej. Jednocześnie stwierdził, iż po raz kolejny odpowiedź Dyrektora PZOZ na temat uruchomienia oddziału chirurgii małoinwazyjnej jest nie zadowalająca. W toku dalszej wypowiedzi Radny Bronisław Paluch zapytał jakie są przeszkody żeby w tak imponującym tempie jak w przypadku prywatyzacji Zakładu Opieki Zdrowotnej od 1 stycznia 2006 r. utworzyć pododdział chirurgii małoinwazyjnej ?.

8. Dyrektor Bolesław Dopierała ustosunkowując się do powyższej wypowiedzi poinformował, iż w miesiącu listopadzie będą trwały renegocjacje kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodał, iż ilość pacjentów obsługiwanych przez Poradnię Chirurgii jest brana pod uwagę w zakresie kontraktowania. Dodał, iż po rozmowach Zarządu Powiatu z Narodowym Funduszem Zdrowia okaże się jak to przełoży się na środki finansowe i wtedy być może z dniem 1 stycznia 2006r, taki pododdział powstanie.

9. Dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej Zofia Życińska w odpowiedzi na pytanie Radnego Bronisława Palucha stwierdziła, iż nie posiada wiedzy , aby pracownicy ZOZ zbierali podpisy pod petycją o nie przenoszenie oddziału wewnętrznego do PZOZ dodając :,,nie zajmuję się plotkami i uważam, że pan radny również nie powinien’’.