Szkoły i placówki niepubliczne - wpis do ewidencji

2007-08-02 1408
Art. czytany: 2056 razy

Miejsce załatwienia
Starostwo Powiatowe w Starachowicach Wydział Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu

Wymagane dokumenty
Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać: 1)oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić szkołę lub placówkę, jej miejsce zamieszkania lub siedziby; 2)określenie odpowiednio typu i rodzaju szkoły lub placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania, w przypadku liceum profilowanego – profili kształcenia ogólnozawodowego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – nazw zawodów, w jakich szkoła będzie kształcić, zgodnych z nazwami zawodów występujących w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego, o których mowa w art. 24 ust. 1, lub klasyfikacji zawodów i specjalności ustalonej na potrzeby rynku pracy przez ministra właściwego do spraw pracy; 3)wskazanie miejsca prowadzenia szkoły lub placówki oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających: a)możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych b)realizację innych zadań statutowych, c)w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – możliwość realizacji praktycznej nauki zawodu, Należy dołączyć umowy z pracodawcami lub placówkami, gdzie będzie realizowany program praktycznej nauki zawodu dla danego zawodu. d)bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami; Należy dołączyć opinię Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Straży Pożarnej dla zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy przy realizacji zadań oświatowych zgodnie z obowiązującym prawem. 4)statut szkoły lub placówki; Statut powinien określać: - nazwę, typ szkoły lub cel placówki oraz ich zadania, - osobę prowadzącą szkołę lub placówkę, - organy szkoły lub placówki oraz zakres ich zadań, - organizację szkoły lub placówki, - prawa i obowiązki pracowników oraz uczniów szkoły lub placówki, w tym przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów szkoły lub placówki, - sposób uzyskiwania środków finansowych na działalność szkoły lub placówki, - zasady przyjmowania uczniów do szkoły lub placówki. 5)dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w szkole lub placówce; 6)zobowiązanie do przestrzegania wymagań określonych w art. 7 ust. 3 w przypadku szkoły podstawowej oraz gimnazjum, a także w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej ubiegającej się o nadanie uprawnień szkoły publicznej z dniem rozpoczęcia działalności.

Miejsce odbioru
Z urzędu doręcza się zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji za pośrednictwem poczty

Opłaty
bez opłat

Termin załatwienia
30 dni od dnia złożenia kompletnego zgłoszenia

Tryb odwoławczy
0

Uwagi
Szkoły i placówki niepubliczne mogą zakładać osoby prawne i fizyczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Powiat obowiązany jest do prowadzenia: publicznych szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, w tym z oddziałami integracyjnymi, szkół sportowych mistrzostwa sportowego oraz placówek oświatowo-wychowawczych, w tym szkolnych schronisk młodzieżowych, umożliwiających rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego; placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego oraz ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych; placówek artystycznych – ognisk artystycznych umożliwiających rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych; poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych udzielających dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu; młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. Osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana zgłosić Staroście, w ciągu 14 dni zmiany w danych zawartych w zgłoszeniu, powstałe po wpisie do ewidencji.

Podstawa prawna
art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami)

Podstawa prawna
0Opracował
Jolanta Dziurzyńska

Akceptował
0

Zatwierdził
0