INTERPELACJE, WNIOSKI I ZAPYTANIA ZGŁOSZONE PRZEZ RADNYCH PODCZAS OBRAD V SESJI RADY POWIATU W STARACHOWICACH W DNIU 27 LUTEGO 2007 ROKU

2007-03-09 0949
Art. czytany: 2578 razy

W dniu 27 lutego 2007 roku podczas obrad V sesji Rady Powiatu w Starachowicach w ramach punktu porządku obrad dotyczącego interpelacji i zapytań radnych głos zabrali:

1. Radny Cezary Berak:

1) Informując o tym, że w ostatnim czasie ukazują się informacje prasowe wieszczące pewne zagrożenia dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego związane z nowymi rozwiązaniami wprowadzonymi od 1 stycznia 2007 roku do ustaw podatkowych, które w sposób znaczący mogą zmniejszyć wpływy do budżetu jednostek samorządu terytorialnego, zapytał jak nowe prawo finansowe wpłynie na dochody Powiatu Starachowickiego oraz czy na finanse Powiatu będą miały wpływ poniższe czynniki:
 zwolnienia z opłaty skarbowej w szczególności dotyczące zmiany zasad poboru oraz zwolnienia z opłat,
 nowe ulgi podatkowe (spadki, darowizny, podatki od czynności cywilnoprawnych),
 ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z zasobami mieszkaniowymi, (czy nie zapewnienie lokalu socjalnego też będzie miało jakiś skutek w budżecie Powiatu?),
 obowiązująca zmieniona zasada opodatkowania dróg podatkiem od nieruchomości, dotycząca dróg wewnętrznych, czy nie dotyczy to wewnętrznych dróg szpitala?

2) Informując o tym, że Domy Pomocy Społecznej, które nie osiągnęły standardów unijnych zachowują zezwolenia warunkowo na działalność tylko do 31 grudnia 2010 roku oraz o tym, że od 1 stycznia 2009 roku nie będzie można kierować już osób do takich Domów, zapytał czy Domy Pomocy Społecznej w Starachowicach przy ul. Bema i w Kałkowie – Godowie spełniają wymogi unijne, jeśli nie to czy opracowano już program naprawczy i czego ten program dotyczy? Radny dodał, iż brak ewentualnego programu naprawczego spowoduje zmniejszenie wpływów finansowych do Domów Pomocy Społecznej.

3) Informując o tym, że Najwyższa Izba Kontroli w latach 2004-2006 przeprowadzając kontrole dotyczące oceny pracy w szkołach z uczniami zdolnymi wybrała sześć placówek w województwie świętokrzyskim. Podczas kontroli szczególną uwagę zwracano na liczbę stypendystów Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wyniki przeprowadzonej kontroli uplasowały Województwo Świętokrzyskie na ostatnim miejscu w skali całego kraju. W związku z powyższym Radny zapytał: czy szkoły z terenu Powiatu Starachowickiego były kontrolowane, jeśli tak które oraz jakimi wynikami zakończyła się kontrola?
Radny zapytał również czy starachowickie szkoły mają opracowany system pracy z uczniami zdolnymi (tzn. w jaki sposób wyłaniają zdolnych uczniów, czy badany jest poziom inteligencji, czy uczniowie pracują w grupach 3-5 osobowych) czy też szkoły mają inne rozwiązania dotyczące pracy z zdolnymi uczniami?
Radny dodał, iż w 2003 roku dwa starachowickiego licea znajdowały się na bardzo wysokich miejscach w ogólnopolskich rankingach jednakże teraz sytuacja uległa zmianie i te szkoły są na dużo słabszych pozycjach.

4) Informując o tym, że w wyniku złożonej przez niego wcześniej interpelacji oświetlenie przejścia na wysokości „starej kotłowni przy Manhattanie” zostało poprawione, jednakże tylko po jednej lewej stronie, zwrócił się z prośbą o poprawę oświetlenia również po drugiej stronie „starej kotłowni”, co polegać by miało na naprawie jednego słupa oświetleniowego znajdującego się pomiędzy wspomnianym przejściem a rondem oraz wymianie żarówki w następnym słupie na wysokości zakładu.


2. Radny Jan Zarzycki złożył interpelacje dotyczącą remontów i modernizacji na drogach powiatowych na terenie Powiatu Starachowickiego oraz problemu dowozu mieszkańców gminy Mirzec do Starachowic i od Starachowic.
Poniżej wnioskowane przez radnego modernizacje dróg:
1) Dokończenie budowy chodnika przy drodze w miejscowości Tychów Stary od krzyżówki do granic administracyjnych Powiatu Starachowickiego w kierunku Ostrożanka- Małyszyn.
2) Dokończenie modernizacji drogi w miejscowości Małyszyn- Górny - Małyszyn- Dolny- dotyczącej odcinka o długosci ok. 800 m. - granica województwa.
3) Dokończenie modernizacji drogi w mijscowosci Trębowiec- Mały na odcinku od mostu we wspomnianej miejscowości do Trębowca Dużego o długości ok. 500 m.
4) Dokończenie modernizacji drogi Osiny- Mokre Niwy w kierunku Krupów.