INTERPELACJE, WNIOSKI I ZAPYTANIA ZGŁOSZONE PRZEZ RADNYCH PODCZAS OBRAD XII SESJI RADY POWIATU W STARACHOWICACH W DNIU 27 WRZEŚNIA 2007 ROKU

2007-11-14 1406
Art. czytany: 1744 razy

W dniu 27 września 2007 roku podczas obrad XII sesji Rady Powiatu w Starachowicach w ramach punktu porządku obrad dotyczącego interpelacji i zapytań radnych głos zabrali:

1. Radny Krzysztof Pecelt zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu, aby zwrócono uwagę odpowiednim służbom szczególnie Straży Miejskiej i Policji, w związku ze sprzedażą na Targowisku przy ul. Targowej, niebezpiecznego towaru, jaki jest tam sprzedawany. Z wiedzy Pana Krzysztofa Pecelta wynika, że są tam sprzedawane narzędzia niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Handel towarami w postaci noży, pałek z zamontowanymi haczykami czy kastetów jest zagrożeniem i wkładaniem młodym ludziom ale i nie tylko dodatkowych argumentów przeciw drugiemu człowiekowi.

2. Radny Cezary Berak

a) Zwrócił się z pytaniem do Zarządu Powiatu czy Powiatowy Urząd Pracy jest przygotowany na przeszklenie pracowników poszukujących pracy w resorcie motoryzacyjnym, a także czy szkoły zawodowe a szczególnie Centrum Kształcenia Praktycznego będą mogły przygotować młodzież do tej pracy. Na wiosnę przyszłego roku pojawi się bowiem możliwość zatrudnienia w MAN-ie. Jest to związane z tym, że niemieckie związki zawodowe niemieckiego koncernu motoryzacyjnego MAN, zgodziły się na przeniesienie produkcji autobusów miejskich z zakładów Salzgitter do Polski. Oznacza to że w Starachowicach będą produkowane autobusy nisko podłogowe i w związku z tym pojawią się nowe miejsca pracy.

b) Zwrócił się z wnioskiem do Członka Zarządu Powiatu- Pani Jadwigi Maciejczak, aby przy pomocy Wojskowej Komendy Uzupełnień przeszkolić poczty sztandarowe, które biorą udział w uroczystościach państwowych. Pan Cezary Berak zwrócił uwagę że 17 września br. na ostatniej uroczystości obchodów napaści ZSRR na Polskę, tylko poczt sztandarowy Państwowej Straży Pożarnej zachowywał się poprawnie.

c) Poinformował o uchyleniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej w szczególności art. 3 ust. 1 pkt 2 zwalniającego zakłady pracy chronionej z opłat za dozór techniczny i transportowy i dodał, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 30 czerwca 2005 roku w tej w sprawie dozór techniczny ma charakter cywilnoprawny wynikający z umowy o świadczenie usług. W związku z powyższym zwrócił się pytaniem do Kierownika PZAZ w Kałkowie- Godowie Pana Andrzeja Śledziony jak wpłynie to na budżet placówki kierowanej przez niego i jakie kroki zostaną poczynione by nie odczuć tych skutków finansowych.


d) W związku z informacjami jakie ukazały się w mediach wskazującymi na fakt że co 3 student na I roku politechniki odpada ze względu na matematykę oraz ze względu na fakt że za 3 lata matematyka będzie obowiązkową na maturze Radny zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Powiatu o podjęcie w tej sprawie przy pomocy dyrektorów szkół średnich takich działań aby młodzież do matury z matematyki za 3 lata odpowiednio przygotować.

e) Kolejne pytanie dotyczyło nomenklatury nazewnictwa dyrektorów i kierowników w PCPR i PZAZ. Radny zgodnie z otrzymaną odpowiedzią na interpelację zgłoszoną na poprzedniej sesji dotyczącej tej sprawy, stwierdził, że wynika z niej iż nie ma przeszkód by zmienić tą nomenklaturę. W związku z powyższym Radny zapytał czy Zarząd Powiatu przewiduje by taka zmiana nastąpiła.


3. Radny Marian Mróz zwrócił się za pośrednictwem Zarządu Powiatu z wnioskiem do Prezydenta Miasta w sprawie remontu chodnika przy ulicy Krywki. Dodał, że jest to główny ciąg pieszy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i do Hotelu Senator a jego obecny stan jest złą wizytówką miasta. Bardzo często, gdy idzie matka z dzieckiem nie może po tym chodniku przejechać wózkiem tylko musi wjechać na ulicę. Powoduje to zagrożenia ruchu i niebezpieczeństwo pieszych. Remont tego chodnika jest konieczny od ulicy Konstytucji wzdłuż ulicy Krywki, aż do końca do Starostwa ponieważ tym chodnikiem chodzi dużo ludzi nie tylko do MOPS-u ale także do Starostwa.